Om Växjö Boxningsklubb

 

Vår boxningstränare

dana

Dana Mohammed, inbiten Växjöbo, och började med boxning redan som 14-åring. Efter många matcher och en elak skada lade Dana av tävlandet för att satsa helhjärtat på Växjö Boxningsklubb som träningsledare. Dana ansvarar för all teknisk boxningsträning i klubben. När han inte tränar boxning jobbar han med att hjälpa nyanlända flyktingungdomar.
dana@vaxjoboxningsklubb.se

Så tycker våra medlemmar

Vi är ingen vanlig boxningsklubb. Vi kombinerar tuff fitnessträning och teknisk boxning med avslappnad kamratlighet. Det har gjort oss till Växjös roligaste boxningsklubb. Men lyssna inte på oss – se i stället vad våra medlemmar tycker om oss.

Vi är stolta över att Växjö Boxningsklubb i genomsnitt får 5 av 5 stjärnor på Facebook, just nu från 9 medlemmar.

Gå gärna in och betygsätt oss du också!

Vår idrottsförening

Ordförande: Bakhtiar Mohammed, 073-3449139
Föreningsnamn: Växjö BK – Boxning
Bildad: 10 januari 2000
Föreningsnummer: 36152-08
Organisationsnummer: 829502-7646
Bankgironummer:  5099-5240
Klubbadress: Växjö Boxningsklubb
Kampastigen 2
352 34 Växjö

Vi är anslutna till Småland-Hallands Boxningsförbund och Svenska Boxningsförbundet.